Past Winners
Of The
NEBCA Novice Finals

1995 Canaday Farm Altmont, NY. Judge: George Gardner
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Brooks Parrott & Skye Sharon Nunan & Jim
Pro-Novice Bev Lambert & Spy Walt Jagger & McDuff
Ranch Gene Sheninger & Yankee Walt Jagger & Nan

1996 Canaday Farm Altmont, NY. Judge: Bruce Fogt
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Barbra Levinson & Jim      Jim Strohecker & Rudy
Pro-Novice Walt Jagger & Jim Merry Klimek & Tweed
Ranch Russ Middaugh & Marvin Mary Brighoff & Moss

1997 Taravale Farm, Esperance, NY. Judge: Eve Marshark
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Louise Demarcello & Sally Sue Schoen & Jet
Pro-Novice Barbra Levinson & Ivy Walt Jagger & Moss
Ranch Barbara Leverett & Queen Walt Jagger & Jim

1998 Sheriff's Youth Ranch, Marstons Mills, MA. Judge: JP LaLonde
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Kate Collins & Buddha Lindy Elkins & Tess
Pro-Novice Jean Kennedy & Beth Mike Canaday & Tip
Ranch Barbara Leverett & Queen Derek Johnson & Kelly

1999 Bittersweet Farm, Hampton, CT. Judge: Bernie Armata
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Karen Agazzi & Megan     Mark Billadeau & Dot
Pro-Novice Rich Seamans & Zoe Rennee Billadeau & Moss
Ranch Bev Lambert & Kit Fiona Robertson & Jess

2000 Taravale Farm, Esperance, NY. Judge: Bruce Smart
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Gail Jaffa & Trace Stephen Paxton-Hill & Kiss
Pro-Novice Joyce Geier & Tait Bar Armata & Jazz
Ranch Michael Dathe & Cooper Paul Heidenburg & Jodi

2001 Sheepy Hollow Farm, PA. Judge: JP LaLonde
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Mark Billadeau & Blue       Jim Murphy & Megan
Pro-Novice Mary Brighoff & Jaff Mary Brighoff & Ned
Ranch Brooks Parrot & Moss Renee Billadeau & Moss

2002 Soule Homestead, Middleboro,MA. Judge: Bill Strang
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Nancy Obernier & Wattie       Susan Cullen & Nick
Pro-Novice Rich Seaman & Kess Betty Levin & Bryn
Ranch Sue Schoen & Clair Joan Worthington & Sam

2003 Alix Cleveland and Tom Meagher's Farm,
        Nicholson,PA. Judge: Bernie Armata
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Annie Palmer & Kim               Pat Warne & Nell
Pro-Novice Mary Ann Kras & Gyp Gene Sheninger & Gail
Ranch Sally Molloy & Zac Heather Millen & Spy

2004 Fosterfields Living Historical Farm
        Morristown,NJ. Judge: Maria Mick
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Joanne Murphy & Bess               Emma Court & Kane
Pro-Novice Mary Thompson & Holly Joanne Murphy & Maude
Ranch Emma Court & Marshall Mary Brighoff & Don

2005 Hopkinton Fairgrounds,Contoocook,NH. Judge: Carol Campion
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Nathalie Labelle & Tyke               Elin Rusconi-Black & Stevie
Pro-Novice Peter Vandecar & Russ Claire Garwood & Rhos
Ranch Dave Lewis & AJ Jim Murphy & Megan

2006 Taravale Farm,Esperance,NY. Judge: Lorna Savage
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Heidi Fuge & Gar               Anne Devine & Sue
Pro-Novice Warren Mick & Sweep Sue Schoen & Tyne
Ranch Jim Murphy & Trim Warren Mick & Dale

2007 High Point Farm,Knox,NY. Judge: George Northrup
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Lori Mauger & Mia                Linda Comeau & Roy
Pro-Novice Joyce Geier & Jim Pat Hammel-Murphy & Bob
Ranch Warren Mick & Dale Ian Talbot & Maeve

2008 Wendy Warner's Farm,Chesire,MA. Judge: Maria Mick
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Helen Dunning & Jack                Eileen Wilentz & Ray
Pro-Novice Helen Dunning & Jess Walt Zieser & Rose
Ranch Nancy Starkey & Kep Pam Gardner & Rusty

2009 Mary & Bud Ames' Cascade Farm,Bath,NH. Judge: Roger Deschambeault
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Eileen Wilentz & Ray                Ron Madison & Chelsea
Pro-Novice Dee Woessner & Nell Dave Young & Bess
Ranch Bernie Armata & Roy Joyce Wescott & Moli

2010 Joyce Geier's Sand Creek Farm,Mendon,NY. Judge: Derek Scrimgeour
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Linda Clark & Meg                Val Pietraszewska & Blush
Pro-Novice Denise Leonard & Emmie Joe Evans & Mist
Ranch Gwenn LeFever & Mirk Joe Evans & Chip

2011 High Point Farm,Knox,NY. Judge: Bernie Armata
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Kim Lippolis & Becky                Linda Clarke & Meg
Pro-Novice Mary Brighoff & Spur Diane Cox & Monk
Ranch Warren Mick & Shep Warren Mick & Becca

2012 Sheepy Hollow Farm,Hop Bottom,PA. Judge: Roger Millen
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Laurie Place & Magic                Sandy Lockwood & Joy
Pro-Novice Gene Sheninger & Teg Sara Reiter & Rye
Ranch Pamela Gardner & Midge Jim Murphy & Hemp

2013 Tolland Agricultural Center,Vernon,CT. Judge: Chris Bowen
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Sara Reiter & Speck                Pam Davies & Dilys
Pro-Novice Gene Sheninger & Ket Michelle Brothers & Sky
Ranch Eileen Wilentz & Ray Pam Davies & Jet

2014 Stonebridge Farm,Gansevoort,NY. Judge: Barbara Armata

CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice JPMaillet & Hurricane                Liz Shaw & Jura
Pro-Novice Michele Higgins & Opal Pam Mueller & Fly
Ranch Linda Clark & Lyn Emma Court & Chevy

2015 Thistle Dew Farm,Fabius,NY. Judge: Joyce Geier
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Glenn Kopp & Bryn                Debbie West & Fizz
Pro-Novice Kim Lippolis & Deke Ian Robinson & Eve
Ranch Maggie Chambers & Mose Linda Clark & Lynn


2016 Cascade Farm, Bath, NH.  Judge: Werner Reitboeck
CLASS CHAMPION RESERVE CHAMPION
Novice-Novice Sheila Crepeau & Zain                Jamie More & Kestrel
Pro-Novice Dave Young & Tagh Karen Malloy & Keeper
Ranch Brenda Buja & Josie Martha Walke & Judi


Back to Year End Awards

This page last amended 15 June 2017.